Aktualności, Ludzie

Gastroskopia i kolonoskopia bez limitu

Opublikowano 09 września 2015, autor: Jarosław

-Badajmy się! -apeluje dyrektor SPZOZ Krzysztof Żochowski. NFZ zapłaci za wszystkie badania dolnego i górnego odcinka przewodu pokarmowego, wykonywane w garwolińskim szpitalu.

Gastroskopia i kolonoskopia bez limitu

W ubiegły piątek garwoliński szpital odwiedził niespodziewanie dyrektor Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak. Dyrektor szpitala Krzysztof Żochowski podkreśla, że to Nowak decyduje o finansowaniu całej służby zdrowia na Mazowszu oraz dysponuje prawie 10-miliardowym budżetem.

 

-Pan dyrektor Nowak złożył deklarację, że zapłaci za wszystko, co w tym roku zrobimy, jeżeli chodzi o procedury endoskopowe –oznajmia Żochowski.

Dyrektor podkreśla, że możliwości działania pracowni endoskopowej w szpitalu są bardzo duże. Placówka dysponuje bardzo nowoczesnym sprzętem oraz grupą doświadczonych lekarzy. Do tej pory jednak kontrakt był minimalny. Teraz ma to się zmienić i szpital może przeprowadzić nielimitowaną liczbę kolonoskopii (badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego) i gastroskopii (górny odcinek przewodu pokarmowego), a NFZ zwróci za nie pieniądze. Oferta obowiązuje jednak tylko do końca roku.

 

Wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego

 

Dyrektor Żochowski zachęca więc mieszkańców do zapisywania się na badania. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego. Ten wystawi skierowanie, z którym należy się zgłosić do poradni.

-Badajmy się! Umieralność na raka jelita grubego, który jest szczególnie groźnym mordercą, jest bardzo wysoka i niestety nasze statystyki w porównaniu z najbardziej zaawansowanymi krajami Europy Zachodniej są o połowę gorsze -podkreśla Żochowski.

Nowotwór ten daje jasne objawy -przede wszystkim krwawienie, a także zaburzenie rytmu wypróżnień, anemię o niejasnym pochodzeniu, spadek wagi ciała, czy pojawiające się nagle zaparcia. Gdy dostrzeżemy takie lub inne niepokojące objawy, nie wahajmy się udać na badania.

Z kolei w przypadku górnego odcinka przewodu pokarmowego każdy niejasny ból w nadbrzuszu powinien nas skłonić do badania. Gastroskopia i kolonoskopia pozwalają wykryć różne schorzenia, a szybkie ich wykrycie pozwala na całkowite wyleczenie.

Z powodu niespodziewanej deklaracji NFZ-u, osoby, które były zapisane na badania na grudzień lub styczeń, są przepisywane na teraz. Szpital chce zwiększyć działalność pracowni endoskopowej w ciągu dnia i stworzył możliwość wizyt popołudniowych. Jest to jednak ograniczone przez posiadaną kadrę, która może wykonywać takie badania. Placówka będzie więc chciała pozyskać kolejnych specjalistów do prowadzenia badań, ale będzie to trudne. Dlatego dyrektor ma nadzieję, że starostwo powiatowe wesprze jego działania w tym kierunku.

Gastroskopia i kolonoskopia bez limitu

  • Gastroskopia i kolonoskopia bez limitu
  • Gastroskopia i kolonoskopia bez limitu
Napisz komentarz »