Aktualności, Historia

Komisja Rabiniczna obiecała pomoc

Opublikowano 24 października 2014, autor: JS.

Trwają działania członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb”, mające na celu zwrócenie uwagi władz i mieszkańców na zapomniane miejsca kaźni w naszym powiecie.

Komisja Rabiniczna obiecała pomoc

Leszek Mączka i Jerzy Winek spotkali się z przedstawicielami Komisji Rabinicznej do spraw Cmentarzy Agnieszką Nieradko i Aleksandrem Schwarzem. Pokazali im ulicę Mazowiecką w Garwolinie, czyli dawne miejsce masowych mordów i pochówków, zwane „Stodołami”, oraz cmentarz na „Lisich Jamach”.

Wizyta komisji była związana z apelem, wystosowanym przez członków ŚZŻAK O. „Gołąb” Garwolin do różnych organizacji, mającym na celu godne upamiętnienie obu miejsc kaźni.

Komisja wystosuje do urzędu wojewódzkiego pytania o plany dotyczące „Lisich Jam”. Swoje kroki skieruje także do Żydowskiego Instytutu Historycznego.

-Zwrócimy się ponadto do IPN o kwerendę archiwalną -zapowiada Nieradko.

Odnośnie ulicy Mazowieckiej komisja zamierza pomóc, w miarę swoich możliwości, w godnym upamiętnieniu tego miejsca kaźni.

Przypomnijmy, w wakacje członkowie ŚZŻAK O. „Gołąb” rozpoczęli walkę o przywrócenie pamięci „Lisim Jamom”. Z prośbą o interwencję zwrócili się między innymi do naszej gazety.

komentarz »
  1. Mirosława 31 października 2014 07:38 - Odpowiedź

    Miejsca zapomniane przez władze samorządowe , Zapalmy świeczkę w tych miejscach by uczcić pamięć w tych miejscach jako miejscowa społeczność.

Napisz komentarz »