Wakacje w mieście nie muszą być drogie
Opublikowano 23 lipca 2014, autor: Marta Kalinowska
Okres wakacyjny, choć upragniony przez najmłodszych, jest dość problematyczny dla rodziców uczniów i przedszkolaków. Dorośli stają przed dylematem, w jaki sposób zorganizować swoim pociechom czas wolny.
Pani Monika jest matką 7-letniego Krystiana i 2,5-letniej Marysi. O ile syn kobiety może uczęszczać na kilkugodzinne zajęcia organizowane przez miejscowy ośrodek kultury, tak mała Maria wymaga stałego nadzoru opiekunki. Ze znalezieniem osoby do opieki nad dzieckiem nie ma jednak w naszym powiecie problemu.
-W internecie jest mnóstwo ofert licealistek i studentek szukających pracy przy opiece nad dziećmi w okresie wakacyjnym. Naszymi zajmuje się córka sąsiadów, która wróciła do domu rodzinnego w przerwie studiów. Znają ją dzieci i mamy do niej pełne zaufanie -tłumaczy pani Monika.
Dziewczyna za ośmiogodzinny nadzór nad dziećmi bierze 40 złotych. Miesięczna opieka nad dwojgiem kosztuje panią Monikę około 800 złotych.
Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli mogą natomiast zostawić swoje pociechy w placówkach pełniących wakacyjne dyżury. W tym przypadku ponoszą standardową opłatę nie różniącą się od tych uiszczanych w ciągu roku szkolnego. Dzieci mają zapewnioną nie tylko opiekę i możliwość swobodnej zabawy, ale również wyżywienie.
Wakacyjne wyjazdy oferują także organizacje i placówki skupiające między innymi miłośników harcerstwa czy tańca. Z myślą o tych drugich szkoła Street Dance Studio organizuje pięciodniowe warsztaty taneczne. Koszt udziału w wydarzeniu to kwota 200 złotych.
Kiedy nie ma pieniędzy
Alternatywą dla opieki domowej są zajęcia w lokalnych domach kultury, trwające nawet po kilka godzin dziennie. Dzieci uczestniczą w zajęciach plastycznych, muzycznych i sportowych, integrują się podczas organizowanych gier i zabaw, a także – za drobnymi opłatami – biorą udział w kilkugodzinnych wycieczkach edukacyjnych.
Jednodniowe wyjazdy każdego roku organizuje także Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego. W bieżącym roku akcja odbywa się pod hasłem „Piękna nasza Polska cała” i obejmuje 9 wycieczek turystyczno – edukacyjnych.
-Działania skierowane są w pierwszej kolejności do dzieci i młodzieży z rodzin najuboższych, o najniższym statusie materialnym, z rodzin wielodzietnych i dysfunkcyjnych, z problemem alkoholowym oraz zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym -dowiadujemy się ze „Wspólnoty Powiatowej”.
Wycieczki współfinansowane są przez Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego, Gminę Garwolin oraz Miasto Garwolin.
Pracujący rodzice mogą wysłać także swoje dzieci na szkolne półkolonie organizowane w niektórych gminach ze środków z Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Te odbyły się już między innymi w Szkole Podstawowej w Rudzie Talubskiej. W tym przypadku rodzice ponieśli wyłącznie opłaty związane z wyżywieniem dziecka.