REKLAMA

Aktualności

Przegląd Klubowy Młodych Gołębi już za nami

Opublikowano 01 października 2013, autor: AC.

Dwudziestu wystawców z całej Polski i ponad 150 egzemplarzy gołębiej arystokracji. W Garwolinie oceniano ptasią młodzież z rocznika 2013.

Przegląd Klubowy Młodych Gołębi już za nami

W sobotę, 28 września, w sali bankietowej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Garwolinie spotkali się hodowcy gołębi z całej niemal Polski. Odbyła się tam klubowa wystawa młodych gołębi rasowych.

Ponad 150 ptaków zaliczanych do czołówki europejskiej, oczekiwało na swoją ocenę. Klasyfikacji dokonywał Jerzy Michalak, ekspert, a zarazem sędzia klasy międzynarodowej. Hodowcy i pasjonaci gołębi z uwagą wsłuchiwali się w cenne uwagi eksperta, który oceniając każdego ptaka indywidualnie, poświęcał mu wiele czasu na omówienie jego cech pozytywnych, a także ukazując niedoskonałości w jego kształcie i budowie ciała.

 

Przywieźli ptaki z całego kraju

 

Organizatorem spotkania „gołębiarzy” był Klub Hodowli Gołębi Rasy Niemiecki Wystawowy w Garwolinie, któremu prezesuje Adam Moczulski. Był on także komisarzem wystawy, a co za tym idzie, gospodarzem garwolińskiego spotkania hodowców. Oprócz rodzimych wystawców z powiatu garwolińskiego, na imprezę ze swoimi pupilami przyjechali także pasjonaci z odległych krańców Polski. Pojawili się hodowcy ze Szczecina, Zielonej Góry, Leska i Legnicy.

-Celem przeglądów i wystaw gołębi rasowych jest ich ocena hodowlana. Pozwala nam – hodowcom uzyskać informację od ekspertów w tej dziedzinie o przydatności lub nieprzydatności do hodowli jako gołębia rasowego-wystawowego. Po ocenie młodego gołębia wiemy, który ptak nadaje się tylko do dalszej hodowli, a którego mamy przygotowywać do kolejnych wystał regionalnych, ogólnopolskich itp. W Polsce mamy zarejestrowanych około 3600 hodowców. Przypuszczamy , że w całym kraju niezrzeszonych hodowców jest kilka razy więcej. W wielu przypadkach, nasze zamiłowanie do gołębi jest dziedziczne. Często widzimy, że syn bierze hodowlę po ojcu, a nawet po dziadku. To cieszy -mówi wiceprezes Warszawskiego, a także Ogólnopolskiego Związku Hodowli Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego Zbigniew Rajski.

-Tego typu spotkanie wystawiennicze organizujemy cyklicznie co roku, aby spotkać się w gronie hodowców, pasjonatów i miłośników gołębi rasowych. Na tych spotkaniach wymieniamy nasze doświadczenia w hodowli, żywieniu i opiece nad gołębiem -dodaje komisarz wystawy.

 

Regionalna wystawa w połowie listopada

 

Wystawie gołębi z uwagą przyglądał się burmistrz Tadeusz Mikulski i sekretarz powiatu Jerzy Piesio.

-Dzisiejsze spotkanie miłośników gołębi niemal z całej Polski, jest cennym wydarzeniem w naszym mieście. Z pewnością przysłuży się ono promocji Garwolina na arenie ogólnopolskiej -podsumował swoją wizytę na wystawie burmistrz

Już niebawem, bo w dniach 16 – 17 listopada, w hali sportowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie przy ulicy Żwirki i Wigury, odbędzie się Regionalna Wystawa Gołębi Rasowych i Ozdobnych. Twój Głos po raz kolejny obejmuje to wydarzenie patronatem medialnym. O szczegółach wystawy i jej programie napiszemy w jednym z kolejnych wydań TG.

  • NICON 343
  • NICON 339
Napisz komentarz »