REKLAMA

Aktualności, Sport

Grzegorz Pluta z szablą Kilińskiego

Opublikowano 15 lipca 2013, autor: łs.

Złoty medalista igrzysk parolimpijskich w Londynie- Grzegorz Pluta, po raz kolejny potwierdził swoją przynależność do światowej czołówki.

Grzegorz Pluta z szablą Kilińskiego

W dniach 5-7 lipca w Warszawie odbyła się XIII edycja turnieju o „Szablę Kilińskiego”, który od lat jest niezwykle cenioną imprezą na świecie. Miejscem sportowej rywalizacji był hotel Coutryard by Marriott przy lotnisku Fryderyka Chopina.W trzecich zawodach tegorocznego Pucharu Świata w szermierce na wózkach wystąpiło ponad 150 zawodników z 21 krajów. Reprezentacja Polski przystąpiła do zmagań w najsilniejszym składzie, w którym nie mogło zabraknąć medalistów igrzysk parolimpijskich w Londynie. W tym gronie znalazł się również pochodzący z Sobolewa – Grzegorz Pluta, który był typowany na głównego faworyta do zwycięstwa swojej kategorii niepełnosprawności (z bezwładem kończyn dolnych).

-Najbardziej liczę na medalistów z Londynu, jednak w każdym turnieju pojawiają się czarne konie. Dariusz Pender i Grzegorz Pluta to nasze największe atuty w imprezie. Rywale są z najwyższej półki, brakuje tylko Chińczyków. Zawodnicy są dobrze przygotowani, ale szczyt formy powinien przyjść za miesiąc -zapowiadał trener kadry Tadeusz Nowicki.

 

Stoczył dziewięć niezwykle zaciętych walk. Wszystkie rozstrzygnęły się na jego korzyść.

 

Grzegorz Pluta bardzo dobrze zaprezentował się w dwóch pierwszych turniejach Pucharu Świata w szermierce na wózkach. Sportowiec pochodzący z Sobolewa tegoroczną rywalizację rozpoczął w Montrealu (26-28 kwietnia), gdzie wywalczył drugie miejsce w swojej ulubionej broni- szabli, a następnie stanął na najniższym stopniu podium imprezy rozgrywanej we włoskim Lonato (24-26 maja). Dwa genialne występy pozwalały optymistycznie spoglądać na walkę o „Szablę Kilińskiego”.

Od początku zmagań w Warszawie Grzegorz Pluta prezentował bardzo dobre przygotowanie, którego efektem był pewny awans do fazy pucharowej. Złoty medalista igrzysk paraolimpijskich w Londynie, stoczył dziewięć niezwykle zaciętych walk, wszystkie rozstrzygając na swoją korzyść. Do zwycięstwa w szabli, Pluta dołożył również brązowy medal w szpadzie, czym potwierdził wysokie umiejętności.

-Na zawodach zaprezentowała się cała światowa czołówka, więc jestem jak najbardziej zadowolony z zajęcia pierwszego miejsca. W ostatnim czasie walczyłem z kontuzją i wszystkie pojedynki były bardzo wyrównane. Musze powiedzieć, że nie było łatwo. Przez cały czas utrzymuję formę na pewnym poziomie, który pozwala z powodzeniem walczyć w turniejach Pucharu Świata -mówi sportowiec pochodzący z Sobolewa.

Zawody w Warszawie były ostatnim, a zarazem najważniejszym sprawdzianem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w szermierce na wózkach, które w dniach 4-12 sierpnia rozegrane zostaną w Budapeszcie. Obecnie kadra narodowa przebywa na obozie w Giżycku, gdzie szlifuje formę do najważniejszego startu w tym roku. Następnie podopieczni Tadeusza Nowickiego powrócą na tydzień do Warszawy, skąd udadzą się do stolicy Węgier.

-Cel na mistrzostwa świata jest jasny. Chce powalczyć o podium i ciężko pracuje, by udało się to zrealizować. Nie będzie to jednak proste zadanie, ponieważ poziom jest niezwykle wyrównany, a poważne schody mogą już się zacząć w pojedynkach, których stawkach będzie awans do czołowej ósemki. Mogę zapewnić, że dam z siebie wszystko, by osiągnąć jak najlepszy rezultat -mówi niezwykle zdeterminowany Grzegorz Pluta.

Napisz komentarz »