REKLAMA

Aktualności, Samorząd, Trojanów

Stawki nawet dwukrotnie wyższe?

Opublikowano 08 lipca 2013, autor: IG.

Do przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Trojanów wpłynęła tylko jedna oferta. Firma została wybrana, a umowa podpisana. Nie wyklucza się jednak ewentualności, że stawki opłat będą wyższe.

Stawki nawet dwukrotnie wyższe?

-Przetarg poszedł za prawie 400 tys. zł, a umowę podpisaliśmy na rok czasu -mówił włodarz, Stanisław Kostyra.

Do tej pory nieczystości z terenu gminy odbierały trzy firmy. Tym razem do przetargu przystąpił tylko EKOLIDER.

Termin odbioru odpadów nie zmieni się i odbywać się będzie w trzeci wtorek każdego miesiąca. Zaopatrzenie mieszkańców w worki leży do stronie odbiorcy. Otrzymają oni także ulotki z informacją jak prawidłowo segregować śmieci.

 

Nie ma podstaw do unieważnienia

 

Wciąż jednak do urzędu nie wpłynęły wszystkie deklaracje od osób mieszkających na terenie gminy, w których to należało określić czy śmieci oddawane będą w sposób selektywny czy też nie. Nie wyklucza się, że ustalona stawka w wysokości 14 zł od gospodarstwa domowego, zostanie zwiększona do ponad 20 zł, bądź obrana zostanie inna metoda naliczania opłat.

Wójt odpowiadając na pytanie radnego w sprawie przeprowadzonego przetargu przyznał, że nie istnieją podstawy do jego unieważnienia.

-Możne zapytamy prawnika w tej sprawie, bo teraz jak narzucimy ludziom tak wysokie stawki to nie będzie już później odwołania -proponował radny, Michał Jasek.

 

Brakuje około 8 tys. zł

 

Z obliczeń wynika, że gmina każdego miesiąca za śmieci zapłaci około 33 tys. zł. Zgodnie z ustaloną stawka opłat, od mieszkańców spłynie zaledwie 25 tys. zł. Warunkiem jest także fakt, że każda zobowiązana osoba uiści należność.

-Ludzie nas zlinczują jak się dowiedzą. Ci, którzy podpisali deklaracje będą płacić więcej niż podatku rolnego -mówiła radna, Stanisława Mądra.

-Gmina w tym momencie musi zrobić wszystko, żeby je ściągać -wyjaśniała Renata Wesołowska, skarbnik gminy.

-Ludzie nie będą podpisywali deklaracji za taką cenę, a gmina będzie musiała dołożyć. Do tej pory od gospodarstwa było 14 zł, a teraz okaże się, że będzie 25 zł albo 30 zł -wyrażał opinię radny Jasek.

Napisz komentarz »