Plener fotograficzny słuchaczy UTW
Opublikowano 13 maja 2014, autor:
Robienie zdjęć w plenerze przy dobrej i niesprzyjającej pogodzie. Fotografowanie osób na tle zabytkowych ruin i ukazanie piękna wiosennej przyrody.
Takie zadanie postawił Paweł Miszkurka przed słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy biorą udział w zajęciach kółka fotograficznego. Jako instruktor zajęć fotograficznych, wraz ze swoimi podopiecznymi chciał sprawdzić w praktyce to co nauczyli się jego słuchacze przez osiem miesięcy szkolenia teoretycznego.
W sobotę, 10 maja, kilkuosobowa ekipa uzbrojona w aparaty i statywy wyruszyła na podbój przyrody i ruin Podzamcza w gminie Maciejowice. W początkowym okresie pleneru dokuczliwa mżawka nie była sprzymierzeńcem fotografów, lecz odpowiednie instrukcje pana Pawła uświadomiły uczestnikom, że zdjęcia można robić bez względu na warunki atmosferyczne. Po kilkudziesięciu minutach pogoda się ustabilizowała i można było oddać się pożytecznemu hobby w warunkach ustabilizowanej pogody.
-Celem dzisiejszego spotkania w terenie jest utrwalenie wiedzy zdobytej w sali lekcyjnej na zajęciach teoretycznych i wykorzystanie nabytych umiejętności w praktyce. Celowo wybrałem Podzamcze, bowiem wtopione w piękną wiosenną przyrodę ruiny zamku są doskonałym tłem do robienia zdjęć plenerowych. Mamy tu możliwość fotografować siebie nawzajem na tle soczystej majowej przyrody, a także ćwiczymy ustawianie osób wśród zabytkowych ruin. Uczymy się robić także zbliżenia osób i ich portrety, a modelami są uczestnicy. Jest to moim zdaniem wspaniała lekcja poglądowa przed wakacyjnymi wojażami naszych słuchaczy -poinformował nas o celach pleneru Paweł Miszkurka.
-Dzisiejsze zajęcia w plenerze pozwoliły mi spojrzeć okiem fotografa na przyrodę, która jest wokół nas i na zabytki, w tym przypadku ruiny. Często będąc na wycieczkach robimy zdjęcia rodzinie lub znajomym na tle przyrody, architektury i zabytkowych ruin. Pan Paweł praktycznie pokazuje nam jak najlepiej ustawić osobę, wkomponować ją w zabytkowy obiekt czy krajobraz, aby objąć nie tylko samą postać ale także tło poza nią, które może być bardzo ważnym dodatkiem do danej postaci. Dzisiejsze zajęcia w terenie z pewnością są wspaniałą lekcją poglądową i praktyczną nauką fotografowania -powiedział uczestnik pleneru Jan Sprzączka, wiceprzewodniczący Rady Słuchaczy UTW.
Ambicją uczestników było, aby plonem sobotniego spotkania była wystawa poplenerowa fotografii w holu wystawienniczym w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.
Andrzej Ciosek