Aktualności, Nasi najmłodsi mieszkańcy, Z życia szkół

Jan Szamryk z wizytą w „Małym Europejczyku”

Opublikowano 13 listopada 2014, autor:

Ogólnopolski program edukacyjny „Kraina Dzieci w Europie” adresowany jest do najmłodszych mieszkańców naszego kraju. Celem jego jest zapoznanie wychowanków przedszkoli z państwami Unii Europejskiej a w szczególności z ich rówieśnikami.

Szamryk w przedszkolu

W Garwolinie z dobrodziejstwa tego programu korzystają nasi milusińscy z przedszkola „Mały Europejczyk” przy ulicy Olimpijskiej i przedszkolaki z „Akademii Pana Kleksa” mieszczącego się przy alei Legionów oraz z filii tegoż przedszkola, usytuowanej przy ulicy Lubelskiej.

 

 

-Ciekawym elementem tego programu jest temat badaczy, umożliwiający dziecku poznanie rzeczywistości jego rówieśników w innych krajach europejskich. My skupiamy się w szczególności na państwach sąsiadujących z naszym krajem. Do wakacji postaramy się w siedmiu spotkaniach zapoznać nasze dzieci z siedmioma krajami z którymi Polska graniczy. Do współpracy zaprosiliśmy garwolińskiego podróżnika Jana Szamryka. Na początek zaproponowaliśmy Litwę -powiedziała dyrektorka „Małego Olimpijczyka” Halina Małgorzata Warczyńska.

-Korzystając z tego programu chcemy przede wszystkim pokazać dzieciom ich rówieśników. Zapoznać je z obyczajami panującymi w danym kraju, kulturą i tradycjami danego narodu. Małe dziecko dużo pyta, dziwi się, doświadcza, słowem poznaje otaczający go świat. My także chcemy zaproponować panu Szamrykowi współpracę z nami -dodała Łucja Wieczorek, dyrektorka „Akademii Pana Kleksa”.

30 października gośćmi najmłodszych mieszkańców Garwolina był znany nam podróżnik. W przedszkolu „ Mały Olimpijczyk” rozpoczął wędrówkę po krajach naszych sąsiadów od Litwy. Zapoznał słuchaczy z historią, położeniem geograficznym tego państwa, jego przyrodą i słynnymi Polakami wywodzącymi się z litewskiej ziemi. Szczególnie zobrazował codzienne życie najmłodszych Litwinów. Po wykładzie dzieci zadawały dużo pytań. Najbardziej interesowały się tym, jak na Litwie żyją przedszkolaki. Czy są przedszkola, czy dzieci do nich uczęszczają, jak się bawią, co lubią najbardziej i tym podobne. Wiele pytań dotyczyło również roli dziecka w litewskich rodzinach. Być może były to pytania proste, ale jakże logicznie konstruowane przez ciekawych życia przedszkolaków.

-Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem przebywać wśród tych wspaniałych dzieciaczków. Dzisiaj rozpoczęliśmy cykl spotkań dotyczących państw przylegających do naszego kraju. Muszę powiedzieć, że do tego typu wykładów należy przygotować się szczególnie, bowiem nasi milusińscy zadają bardzo mądre i rzeczowe pytania -powiedział podróżnik, zadowolony z wizyty w przedszkolu.

Najbardziej aktywnym uczestnikiem spotkania był Julian Kacprowicz, który wręcz zasypywał wykładowcę wieloma pytaniami.

Kolejną wizytę Jan Szamryk złoży w „Małym Olimpijczyku” 15 grudnia. Tematem będzie nasz wschodni sąsiad Białoruś.

Andrzej Ciosek

 

Szamryk w przedszkolu

Napisz komentarz »