REKLAMA

Aktualności, Kultura, Z gmin, Żelechów

Pieśni wielkopostne w Żelechowie

Opublikowano 28 marca 2017, autor:

Po raz pierwszy w naszym regionie odbędzie się Przegląd Tradycyjnych Pieni Pasyjnych i pokutnych.

2 kwietnia Żelechów stanie się stolicą pieśni tradycyjnych. Będziemy gościli aż 15 zespołów z powiatu ryckiego, garwolińskiego, łukowskiego, bialskiego, radzyńskiego oraz z Warszawy.

Każda z grup zaprezentuje tradycyjne pieśni wielkopostne i pokutne, także śpiewane gwarą. Zabrzmią pieśni  śpiewane w kościołach – „Ludu mój ludu”, czy „Krzyżu Chrystusa”; śpiewane w domach – „Witaj cierniowa korona” czy „Gdy ja sobie uważam, mój Jezu”. Ale także, te zapomniane, już nie śpiewane tj. „Płaczcie anieli” i „Cokolwiek w świeci jest wszystko marność”.

Pomysłodawcą i organizatorem przeglądu jest folklorysta Paweł Warowny z Kwadratu Artystycznego w Rykach i redakcji Twojego Głosu. Mimo, że naszym regionie nikt do tej pory nie organizował podobnej imprezy Warowny postanowił podjąć to wyzwanie. Z pomocą przyszły Mirosława Miszkurka i Michał Sztelmach. Burmistrz Żelechowa oraz dyrektor miejscowego MGOK postanowili powołać do życia przegląd wielkopostny, dedykowany zespołom ludowym.

-Dla mieszkańców przegląd będzie okazją do podziwiania bogatego repertuaru ludowego, związanego z okresem Wielkiego Postu. Zespołom umożliwi integrację i wymianę doświadczeń. Serdecznie zapraszam do oglądania przesłuchań poszczególnych zespołów w MGOK-u oraz do udziału w koncercie galowym -zachęca Mirosława Miszkurka, burmistrz Żelechowa.

Patronatem honorowym nad wydarzeniem objął Marek Chciałowski – starosta garwoliński.


Uczestnicy przeglądu:  

„Czerniczanki z Kapelą”

Zespół „Polne kwiaty”

Zespół Śpiewaczy „Kawęczyn”

Zespół Śpiewaczy „Babeczki”

Zespół „POLESIE”

Zespół Śpiewaczy „Pieśni do śmierci”

Zespół „SIEW” przy Muzeum Regionalnym w Woli Osowińskiej

Zespół Śpiewaczy „Pelagia”

Zespół Emerytów i Rencistów „Aster”

Męska Grupa Śpiewacza RYKI

Zespół Śpiewaczy „Moszczanianki”

Zespół Śpiewaczy KGW z Oszczywilka

Zespół Ludowy „Łomniczanki”

Zespół Śpiewaczy „Rososzanki”

Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Karczmiska”


Napisz komentarz »