REKLAMA

Aktualności, Borowie, Z gmin

Z Latowicza do Iwowego i Lalin

Opublikowano 25 stycznia 2017, autor:

Jedynie część gminy Borowie będzie przypisana do zespołu ratownictwa medycznego z miejscem wyczekiwania w Latowiczu, na pograniczu powiatu garwolińskiego i mińskiego. Dlaczego?

W grudniu wojewoda mazowiecki opublikował aktualizację Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Zgodnie z jego założeniami, w Latowiczu ma zostać ulokowany podstawowy zespół pogotowia. Zasięgiem jego działania miała zostać objęta cała gmina Borowie oraz gmina Parysów. Konsultacje z władzami gmin zmieniły te zamierzenia.

-Moim zdaniem to nie do przyjęcia. Miejscowości takie jak Laliny czy Iwowe mogłyby przynależeć do tamtego obszaru, ale nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, jeśli chodzi o Głosków czy Łętów. To zbyt duża odległość -mówił podczas grudniowej sesji Rady Gminy wójt Wiesław Gąska.

-Najprawdopodobniej nasi mieszkańcy odwożeni byliby do szpitalu w Mińsku Mazowieckim –dodał.

Borowiecka rada podjęła uchwałę, w której wyraziła negatywne stanowisko w sprawie przypisania gminy do innego obszaru zabezpieczenia ratunkowego. Podobną uchwałę podjęła gmina Parysów.

Wojewoda mazowiecki wziął pod uwagę te opinie i ostatecznie tylko część obu gmin będzie przynależała do miejsca wyczekiwania w Latowiczu. W przypadku gminy Borowie są to miejscowości przylegające obszarowo do powiatu mińskiego, czyli Laliny oraz Iwowe. Jak poinformował nas zespół prasowy wojewody mazowieckiego, nowa karetka zacznie działać od 1 lutego. Ten „bonus” dla mieszkańców powiatu mińskiego i garwolińskiego to wynik oszczędności w ratownictwie medycznym i redukcji karetek S do karetek P.

Będzie bezpieczniej?

Jak podkreśla dyrektor Szpitala Powiatowego w Garwolinie Krzysztof Żochowski, dodatkowy ambulans z pewnością zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców powiatu, chociaż pilniejszą potrzebą jest umiejscowienie karetki przy „nadwiślance”, na pograniczu gmin Maciejowice i Wilga.

Im więcej karetek, tym większe poczucie bezpieczeństwa. Nie jest to jednak zmiana, której najbardziej oczekiwaliśmy, ale jest to zmiana na dobre –zaznacza Żochowski.

Jak dodaje dyrektor, zespół ratownictwa medycznego w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia ma za zadanie zawieźć pacjenta do najbliższego oddziału ratunkowego. Jeśli dane zdarzenie miało miejsce na terenie powiatu garwolińskiego i najbliższy SOR jest w Garwolinie, to zgodnie z prawem tam właśnie powinien trafić pacjent.

Radni w grudniu podjęli uchwałę, w której negatywnie wyrazili się na temat planu przypisania całej gminy pod obszar działania karetki w Latowiczu.

Tekst i zdjęcie: Wioleta Zając

Napisz komentarz »