Aktualności, Kultura

W hołdzie organizatorom tajnego nauczania

Opublikowano 03 października 2017, autor:

W czasie okupacji w powiecie garwolińskim w tajnych kompletach uczestniczyło prawie 4 tys. osób. Edukację szerzyło 386 nauczycieli. To dla nich na ścianie PCKiP w Miętnem odsłonięto pamiątkową tablicę.

 

 

Na terenie Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem 27 września odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Tegoroczne obchody w sposób szczególny poświęcone były organizatorom tajnego nauczania. Minutą ciszy uczczono tych, którzy zmarli – zarówno nauczycieli, jak i uczestników.

Tego dnia na frontowej ścianie dworku, w którym niegdyś funkcjonowała Szkoła Rolnicza, zawisła pamiątkowa tablica, w hołdzie dla tych, którzy tworzyli tajne nauczanie na ziemi garwolińskiej w latach 1939-1944. Odsłonięcia tablicy dokonali: prepozyt garwolińskiej parafii ks. Ryszard Andruszczak, starosta Marek Chciałowski oraz Stefania Wojtyś – jedna z nauczycielek tajnych kompletów. Poświęcenia pamiątki dokonał proboszcz parafii w Miętnem ks. Jerzy Janowski. Pod ścianą, na której znalazło się miejsce na tablicę, od razu złożono wiązanki kwiatów.

 

Tajne nauczanie w tajnym państwie

 

Na naszym terenie bardzo prężnie działało państwo podziemne. Mieliśmy tu delegata rządu na kraj. Została powołana powiatowa komisja oświaty i kultury. W okresie II wojny światowej tajne nauczanie było bardzo rozpowszechnione na terenie powiatu garwolińskiego. W tym czasie więcej osób chodziło do gimnazjum i liceum niż w okresie przedwojennym. Funkcjonowały 133 komplety tajnego nauczania -mówił podczas uroczystości starosta Marek Chciałowski.

Okoliczności powstania i funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego omówił prof. Zbigniew Gnat-Wieteska. Historyk podkreślał, że w tajnych kompletach uczestniczyło prawie 4 tys. uczniów, a pracowało 386 nauczycieli. Na terenie powiatu działało tajne gimnazjum i liceum, które prowadziła Zofia Ligowska. W 1942 roku powstała także Powiatowa Komisja Oświaty i Kultury. Na jej czele stał Marian Jaworski – długoletni nauczyciel. Komisje tę tworzyli m.in.: Jan Cink, Stanisław Felbur i Marek Szamryk.

Zakończenie uroczystości należało do uczniów Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „O tym nie można zapomnieć…”, który długo oklaskiwany był przez gości. Przedstawienie przygotowano pod kierunkiem Sylwii Mitkowskiej.

Wieczorem, w ramach obchodów, w garwolińskiej kolegiacie odprawiona została msza za Ojczyznę.

 

Pamiątkową tablicę odsłonili: ks. Ryszard Andruszczak, Stefania Wojtyś oraz starosta Marek Chciałowski.

Napisz komentarz »