Aktualności, Z życia szkół

Uczniowie najchętniej wybierali klasy informatyczne

Opublikowano 19 sierpnia 2016, autor:

uczniowie

Znamy wyniki rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych na terenie powiatu garwolińskiego.

Największym powodzeniem cieszyły się klasy informatyczne w technikach oraz biologiczno-chemiczne w liceach ogólnokształcących.

W związku ze zmianą przepisów wynikającą z zarządzenia kuratora oświaty, uczniowie dopiero pod koniec lipca dowiedzieli się, do jakich szkół zostali przyjęci.

-Nigdy w historii przyjęć do szkół powiatowych nie było tak długiego okresu rekrutacji. Młodzież była zagubiona, dyrekcja szkół zniesmaczona, a nauczyciele musieli pracować praktycznie przez cały miesiąc -mówi starosta Marek Chciałowski.

Pomimo to, włodarz ocenia przebieg rekrutacji jako zadowalający.

W klasach nawet ponad 30 osób

Od września w szkołach prowadzonych przez powiat funkcjonować będzie 40 oddziałów, w których uczyć się będzie 1.095 uczniów.

-Bardzo cieszy nas rekrutacja, która przebiegła w Liceum Ogólnokształcącym imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam, na dzień dzisiejszy, klasy są dość liczne – powyżej 30 osób w oddziale. Cieszy nas również rekrutacja w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 imienia Bohaterów Westerplatte – zarówno w klasach technicznych, jak i licealnych -ocenia starosta.

To właśnie w garwolińskim „ekonomiku” zostało utworzonych najwięcej klas – cztery licealne (112 osób) i pięć technikum (157 osób). Osiem oddziałów powstało natomiast w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Garwolinie – 6 w technikum i 2 w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Łącznie od nowego roku w „Dwójce” naukę rozpocznie 222 uczniów klas pierwszych.

Wolne miejsca cały czas są w Zespole Szkół imienia Stanisława Staszica w Miętnem. Do czterech oddziałów technikum przyjęto tam 103 osoby, natomiast do klasy w Zasadniczej Szkole Zawodowej – 29 osób.

Gorzej sytuacja wygląda w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Tadeusza Kościuszki w Sobolewie.

-Wciąż mamy wolne miejsca – zarówno w liceum, jak i Zasadniczej Szkole Zawodowej. Planujemy, że zostaną utrzymane dotychczasowe oddziały – wszystko zależy od tego, jaka będzie  liczba osób, która uzupełni poszczególne klasy -wyjaśnia włodarz powiatu.

Do trzech oddziałów liceum w Sobolewie zapisało się 67 uczniów, zaś do kasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej – 17.

W Żelechowie problemy przez demografię

Dwa oddziały mniej zostaną utworzone w żelechowskich szkołach – po jednej klasie mniej w Zespole Szkół numer 1 i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego. W pierwszej ze szkół zostaną utworzone dwie klasy licealne, do których uczęszczać będzie 49 uczniów. W ZSP powstaną cztery oddziały w technikum (111 uczniów) oraz dwa w Zasadniczej Szkole Zawodowej (40 uczniów).

-Słabszy nabór w Żelechowie jest spowodowany przede wszystkim demografią. Kiedyś na terenie gminy było 4-5 klas gimnazjalnych, teraz były wyłącznie 3 klasy. Skoro jest tak duży spadek demografii wśród ludności w obrębie gminy Żelechów, to nabór ten jest trochę słabszy -zauważa starosta Marek Chciałowski.

Szkoły będą mogły sprawnie funkcjonować

W liceach w nadchodzącym roku szkolnym naukę rozpocznie 426 uczniów, w technikach – 528, zaś w Zasadniczych Szkołach Zawodowych – 141.

-Należy być optymistą, że ten wynik rekrutacyjny pozwoli nam sprawnie funkcjonować. Oczywiście, że chciałoby się więcej, ale trzeba wziąć pod uwagę, że na terenie powiatu nie tylko my jesteśmy organem prowadzącym dla szkół średnich -dodaje Marek Chciałowski.

Cztery dodatkowe oddziały powstaną w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym (3 klasy) i w Liceum Ogólnokształcącym  przy Zespole Szkół numer 1 w Łaskarzewie (1 klasa).

tabela_szkoly

  • tabela_szkoly
Napisz komentarz »