Aktualności, Sport

Rekordowy półmaraton

Opublikowano 20 października 2017, autor:

Emilia Mazek ustanowiła w IV PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim nowy rekord powiatu.

Zawodniczka Wilgi Garwolin pokonała 21 kilometrów i 97,5 metra w 1 godzinę 28 minut i 7 sekund. Ten czas dał jej 11 miejsce wśród 2340 kobiet i szóste wśród Polek. Poprzedni rekord powiatu, który także należał do niej, poprawiła o 53 sekundy.

-Emilka doskonale rozłożyła siły. Pierwsze 10 kilometrów przebiegła w czasie 41:16, by w drodze powrotnej drugą dziesiątkę pokonać nieco wolniej – w 42:15. Jeszcze 5 lat temu moja podopieczna z trudem łamała 50 minut na „dziesiątkę”. Systematyczny trening i poświecenie się jej ukochanemu biegowi, dały takie właśnie rezultaty. W międzyczasie ukończyła studia dzienne na SGGW  w Warszawie i niedługo będzie bronić pracę magisterską -mówi trener zawodniczki Stanisław Buszta.

W kategorii kobiet zwyciężyła Melat Kejeta z Etiopii – 1:12:04, a najlepszą z Polek była Michalina Mendecka 1:20:09. Wśród mężczyzn triumfował Kenijczyk Hilary Kimaiyo 1:03:41, a najszybszym Polakiem okazał się reprezentant Blizy Władysławowo Tomasz Grycko – 1:04:27.

Trasa półmaratonu prowadziła od Tauron Areny Kraków przez Park Lotników, aleją Pokoju, bulwarami Wisły pod Wawel i z powrotem nad Wisłą przez Dąbie, aż na płytę Tauron Areny. Bieg ukończyło ponad 9 tysięcy zawodników.

Emilia Mazek (na zdjęciu) poprawiła rekord powiatu w półmaratonie o 53 sekundy.