Aktualności, Ludzie

Nowatorska operacja w szpitalu

Opublikowano 31 marca 2016, autor: Marta Kalinowska

W Szpitalu Powiatowym w Garwolinie we wtorek przeprowadzono protezoplastykę stawu biodrowego z zachowaniem stawu i usunięciem samej chrząstki. Brzmi skomplikowanie, bo i taki jest sam zabieg. To dopiero trzecia tego typu operacja, wykonana w Polsce!

Wprowadzany do organizmu implant zastępuje tylko zmienioną chorobowo tkankę. Operacja jest tym samym mniej inwazyjna i niesie za sobą mniejsze ryzyko powikłań.

Metoda, zastosowana podczas wtorkowej operacji, jest mniej inwazyjna od dotychczasowej. Polega na zastąpieniu implantem wyłącznie zmienionej chorobowo tkanki, nie zaś na usunięciu całego stawu i wstawieniu w jego miejsce protezy.

 

 

 

-Implant jest zdecydowanie mniejszy i szybciej się go wprowadza do organizmu człowieka. Operacja wiąże się z mniejszymi powikłaniami i z szybszym powrotem pacjenta do zdrowia -mówi doktor Jacek Stachowiak, ordynator oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej, który przeprowadził zabieg.

Doktorowi asystowali lekarze: Andrzej Smarż, Tomasz Ziółek oraz Piotr Melon.

 

Implant ponad dwukrotnie droższy

 

Wstawiany w zmieniony chorobowo staw biodrowy „kapsel” wykonany jest ze stali chirurgicznej i tytanu. Wcześniej lekarze wstawiali pacjentom metalowo-plastikowy lub ceramiczny element panewkowy i trzpień, który wnikał do kanału szpikowego w kości udowej. Nowy implant jest około 2,5-krotnie droższy od tradycyjnej protezy i kosztuje 12 tysięcy złotych. Sama operacja trwa około godziny.

-Każdy lekarz w etos swojego zawodu ma wpisane doskonalenie się. W naszym szpitalu mamy kilku lekarzy, którzy nie boją się wyzwań i którzy śmiało sięgają po najnowsze technologie medyczne -podsumowuje dyrektor SPZOZ w Garwolinie, Krzysztof Żochowski.

 

Operacja szansą dla aktywnych

 

-Zabieg skierowany jest głównie do pacjentów młodych, aktywnych, którzy ponad normatywnie wykorzystują stan biodrowy do funkcjonowania, natomiast najistotniejsze są wskazania kliniczne. Przy bardzo zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych, takich, które nie poddają się już żadnemu leczeniu, metoda ta nie będzie dobra. Wtedy należy zastosować protezę całkowitą. (…). Według fachowych danych, jest to dobra metoda, która oszczędza staw biodrowy i pozwala na wykorzystanie swojego stawu biodrowego do normalnego funkcjonowania -mówi doktor Jacek Stachowiak, chirurg-ortopeda, który przeprowadził operację.

Pacjentką, poddaną operacji w garwolińskim szpitalu, była 36-letnia mieszkanka powiatu mińskiego.

Wcześniejsze dwie operacje, podczas których zastosowano tę nową metodę, zostały przeprowadzone w Piekarach Śląskich.

 

Wprowadzany do organizmu implant zastępuje tylko zmienioną chorobowo tkankę. Operacja jest tym samym mniej inwazyjna i niesie za sobą mniejsze ryzyko powikłań.

Wprowadzany do organizmu implant zastępuje tylko zmienioną chorobowo tkankę. Operacja jest tym samym mniej inwazyjna i niesie za sobą mniejsze ryzyko powikłań.

komentarze »
  1. Basialem 28 września 2016 20:51 - Odpowiedź

    hmm.. Całość bardzo interesująca. Ta wiedza na pewno mi się przyda. Pozdrawiam 🙂

  2. Basia 28 września 2016 21:30 - Odpowiedź

    Artykuł bardzo przydatny. Całość dobrze ujęta i przyda mi się 🙂 Pozdrawiam!

Napisz komentarz »