REKLAMA

Aktualności, Garwolin, Z gmin

Kontrolowany zakup alkoholu. Wyniki akcji są alarmujące

Opublikowano 11 grudnia 2015, autor: Jarosław Staszczuk

Aż w 18 z 25 skontrolowanych punktów sprzedaży alkoholu w gminie Garwolin sprzedawcy nie upewnili się, co do pełnoletności klienta. Nie zażądali dowodu tożsamości i sprzedali bez problemu trunek wysokoprocentowy.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych poprzez Centrum Działań Profilaktycznych przeprowadziła kontrolowany zakup napojów alkoholowych na terenie gminy Garwolin.

 

 

 

Akcja odbyła się w ramach działań profilaktycznych oraz obowiązku kontroli punktów, prowadzących sprzedaż i serwowanie alkoholu na terenie gminy.

-Celem tego programu jest zapobieganie sytuacjom, w których sprzedawca podałby alkohol osobie wyglądającej na nieletnią, nie poprosiwszy jej wcześniej o okazanie dowodu tożsamości -wyjaśnia członek komisji antyalkoholowej Beata Piotrowska.

Program składał się z dwóch części. W pierwszej tak zwany „tajemniczy klient” (przeszkolona przez specjalistów osoba, która ukończyła 18 rok życia, ale jej wygląd i zachowanie budziły uzasadnione wątpliwości dotyczące jej pełnoletności) dokonała kontrolowanego zakupu alkoholu w 25 punktach sprzedaży na terenie gminy.

 

Rzetelni ekspedienci tylko w 7 punktach

 

Po zakupie odbywało się szkolenie w punkcie sprzedaży alkoholu dla wszystkich osób odpowiedzialnych za sprzedaż trunków. Dotyczyło ono najistotniejszych zagadnień związanych ze szkodliwością spożywania alkoholu, obowiązków wynikających z posiadania zezwolenia oraz możliwości jego utraty.

Piotrowska zauważa, że raport końcowy, sporządzony przez realizatorów programu, jest niepokojący. W 18 sklepach sprzedawcy nie upewnili się, co do pełnoletności klienta. Nie sprawdzając dowodu tożsamości, sprzedali bez problemu alkohol.

-W 7 punktach rzetelni ekspedienci zachowali ostrożność i zdecydowanie odmówili sprzedaży alkoholu -mówi członkini komisji antyalkoholowej.

Jak podsumowuje B. Piotrowska, wyniki wskazują na konieczność przeprowadzenia szkoleń i kontroli dotyczących odpowiedzialnej sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

-Takie programy będą kontynuowane na terenie naszej gminy -zapowiada.

 

Kontrolowany zakup alkoholu. Wyniki akcji są alarmujące

Napisz komentarz »