REKLAMA
dach bis

Aktualności, Kultura

Festyn z Garwolinem w tle

Opublikowano 03 lipca 2014, autor: mat. pras. (opr. IG)

Parafia Grzywna w gminie Chełmża w powiecie Toruńskim w osiemdziesięciu procentach składa się osób których przodkowie pochodzili z powiatu garwolińskiego. W miniony weekend zorganizowano dla nich okolicznościową imprezę.

Festyn z Garwolinem w tle

Podczas festynu na scenie wystąpił Adam Kozłowski, który przybliżył historię ludzi osiedlających się w latach 40. i 50. na ziemi Chełmżyńskiej. Opowiadał jak pociągami przywożono całe rodziny, inwentarz, a nawet budynki.

 -Do dziś stoi drewniak, już obmurowany, ale przyjechał pociągiem na odkrytym wagonie z powiatu garwolińskiego -opowiadała jedna z mieszkanek Grzywny.

Kozłowski wspominał o tradycjach z Mazowsza jakie przywieźli ze sobą mieszkańcy ziemi garwolińskiej. Ksiądz proboszcz tutejszej parafii ksiądz kanonik Wiesław Roczniak mówił o obrzędach przy nabożeństwach chrztu, ślubów czy pogrzebach które również praktykowali mieszkańcy mający korzenie w naszym powiecie.

Ponadto nie zabrakło konkursów związanymi z Garwolinem. Na scenie zaś wystąpił zespół ludowy „Lalinianki” z gminy Borowie. Na widowni dało się zauważyć, że większość uczestników wydarzenia zna teksty piosenek i przyśpiewek regionalnych.

 

Wystawa zdjęć „Garwolin 1900-1989″

 

Dzięki uprzejmości dyrektora Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie przedstawiciel portalu Garwolin.org miał okazję uczestniczyć w „Festynie z Garwolinem w tle”. W pięknym budynku przez mieszkańców nazywanym „szopą”, na sztalugach rozstawiono wystawę. Zdjęcia z Garwolina zainteresowały oglądających.

Takie wydarzenie było potrzebne, należało się ludziom którzy zostawili swoje rodzinne domy i stworzyli coś z niczego. Było pusto, gdy po reformie rolnej po zakończeniu II wojny światowej przyjechali tu i otrzymali ziemię. Stawiali domy, zakładali gospodarstwa. Nie było osoby która nie miała w rodzinie osoby pochodzącej z powiatu garwolińskiego.

Miejscowości które padały najczęściej to Górzno, Reducin, Piaski, Samorządki, Garwolin, Żelechów, Łuków i Łaskarzew.

W „szopie” można było również oglądać eksponaty z „Regionalnej Izby Historii i Tradycji” w Łysomicach, gdzie kustoszem jest Adam Kozłowski.

  • Festyn z Garwolinem w tle
  • Festyn z Garwolinem w tle
Napisz komentarz »