REKLAMA

Aktualności, Sobolew

Agnieszka Głasek otworzy szkołę w Chotyni

Opublikowano 09 marca 2014, autor: JS.

Rok temu radni podjęli decyzję o likwidacji podstawówki. Teraz zgodzili się na dzierżawę budynku. Powstanie tam niepubliczna szkoła dla dzieci.

Agnieszka Głasek od 6 lat prowadzi niepubliczne przedszkole w Lipówkach. Teraz chce dać nowe życie podstawówce w Chotyni. Aby jednak do tego doszło, rada gminy Sobolew musiała się zgodzić na dzierżawę budynku po zlikwidowanej szkole. Dlatego pomysłodawczyni przedstawiła radnym swoją wizję.

Nowa szkoła ma ruszyć we wrześniu.

-Powstaną klasy I-III, zerówka i grupa przedszkolna. Docelowo chciałabym stworzyć placówkę od przedszkola do gimnazjum -zapowiadała Głasek.

Szkoła będzie otwarta od 7.00 do 18.00. Oprócz realizacji obowiązkowej podstawy programowej ma być dużo zajęć dodatkowych, w tym  język angielski, muzyka, taniec ludowy i nie tylko, gimnastyka korekcyjna, zajęcia sportowe, m.in. piłka nożna, karate, kółka zainteresowań. Klasy będą liczyły maksymalnie po 16 osób.

Jak mówiła pomysłodawczyni, zależy jej, aby szkoła była miejscem szlifowania talentów.

-Naszym celem jest zapewnienie dzieciom rozwoju przez zabawę. Dlatego większość zajęć będzie się odbywała poza ławkami -tłumaczyła.

Jedni się cieszą, drudzy obawiają

 

Głasek początkowo planowała wynajęcie budynku w Garwolinie. Obiekt wymaga jednak większych nakładów. Kiedy dowiedziała się, że w Chotyni jest do wynajęcia budynek po byłej szkole, nie wahała się długo. Obejrzała go i uznała, że dzieci będą miały tu świetne warunki.

Nowa szkoła ma się utrzymywać z subwencji, a także opłat rodziców. Jeszcze ostatecznie nie wiadomo, ile one wyniosą.

Radny z Chotyni Stanisław Błażejczyk cieszył się, że w jego miejscowości powstanie taka placówka. Wątpliwości natomiast wyraził Marcin Maraszek, dyrektor Zespołu Szkół w Gończycach. A. Głasek zapewniła, że szkoły z gminy nie powinny czuć się zagrożone, ponieważ do jej placówki będą uczęszczały dzieci z całego powiatu.

-Już mam 24 uczniów, którzy od września rozpoczną edukację -mówiła.

Są to dzieci, które chodzą lub chodziły do przedszkola w Lipówkach. Dla dowożonych uczniów zostanie zorganizowany transport. Co ciekawe, podczas jazdy dzieci będą uczyły się j. angielskiego.

Czynsz za dzierżawę szkoły w Chotyni prawdopodobnie wyniesie 4 tys. zł, z ulgą za pierwszy rok. Ponadto właścicielka będzie płaciła podatek od nieruchomości -24 tys. zł rocznie. Radni zgodzili się na dzierżawę budynku szkoły na 10 lat. Tylko dwóch wstrzymało się od głosu.

komentarz »
  1. Ferchis 28 sierpnia 2014 20:17 - Odpowiedź

    gru21Robert Politowicz Panie Pawle z całym szacunkiem ale rada z oscntaith zdań to chyba pomyłka.Promuje Pan bezpieczne foteliki oraz zakupy po przymierzeniu fotela i poleca Pan sprzedaż niebezpiecznego fotelika na Allegro narażając inne dziecko?

Napisz komentarz »