Aktualności, Historia, Kultura

Pamięci Żołnierzy Wyklętych w roku 100-lecia

Opublikowano 28 lutego 2018, autor:

Zbliżają się miejsko-powiatowe uroczystości, które zainaugurują całoroczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

 

 

 

Kamienie Milowe Niepodległości  -pod takim hasłem przez cały rok w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie będą się odbywały wydarzenia, związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

To wyjątkowy rok dla naszego kraju. Chcemy uczcić 100-lecie niepodległości Polski, przypominając ważne daty w historii naszego kraju, które miały miejsce na przestrzeni wieku, ale nie tylko. Będziemy odwoływać się do naszego dorobku kulturalnego, bo w dużej mierze to kultura buduje naszą tożsamość -mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Inauguracja obchodów odbędzie się już 1 marca. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w sali widowiskowej Domu Kultury wystąpi Studio Sztuk Scenicznych S3 z niecodzienną opowieścią o codzienności. Wcześniej z referatem wystąpi Maciej Łyżwiński z I LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie i opowie o idei, walce i dziele Niezłomnych.

Z kolei 4 marca o godz. 10:00 w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie odprawiona zostanie msza. Po niej złożone zostaną kwiaty pod tablicą, upamiętniającą żołnierzy.

 

Sztuka patriotyczna

 

Autorski, dwuaktowy spektakl muzyczny „Ojczyzny” to sztuka godna polecenia. Stanowi kolaż pozornie niezwiązanych ze sobą historii i scen z życia ludzi, zamieszkujących w jednym z bloków na warszawskiej Pelcowiznie.

-Ciekawa jest sama forma spektaklu, która ma odzwierciedlać chaos, jaki panuje w nas samych jako wspólnocie i jednostce. Stanowi narzędzie do uwypuklenia przekazu artystycznego. Miejsce życia jest jedno, jednak przekrój doświadczeń ludzkich tworzy zróżnicowaną mozaikę – pełną smutku i skomplikowanych sytuacji, ale nie tylko -mówi Justyna Dybcio z CSiK.

Kierownictwem muzycznym oraz opieką artystyczną nad całym zespołem zajęła się śpiewaczka Małgorzata Godlewska, prowadząca w Warszawie Studio Sztuk Scenicznych S3.

Reżyserem spektaklu jest nauczycielka aktorstwa ze Studio „S3” – Daria Brudnias – aktorka teatralna i telewizyjna, znana ze szklanego ekranu. Za choreografię odpowiada nauczyciel tańca „S3” – Jacek Czygrinow. Oprawą muzyczną zajęli się zaś muzycy Opery Narodowej.

Spektakl „Ojczyzny” będzie można obejrzeć 1 marca o godzinie 13:00 w sali widowiskowej CSiK. Zapraszamy.

Inauguracja obchodów odbędzie się już 1 marca. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w sali widowiskowej Domu Kultury wystąpi Studio Sztuk Scenicznych S3 z niecodzienną opowieścią o codzienności.

Napisz komentarz »