Ludzie, Z gmin, Żelechów

Ożywili historię sprzed 227 lat

Opublikowano 01 czerwca 2018, autor:

Biało-czerwone flagi, kwiaty i paradna defilada uczciły państwowe uroczystości. Przy dźwiękach orkiestry dętej tłumy mieszkańców miasta świętowały rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

 

 

 

 

Patriotyczne obchody zainaugurowała msza w kościele parafialnym. Odprawił ją proboszcz ks. Eugeniusz Filipiuk. W skierowanej do mieszkańców homilii kapłan wiele miejsca poświęcił Matce Bożej Królowej Polski.

-Ona nas nigdy nie zawiedzie i jest chlubą naszego narodu. Dajmy poznać, że jest naszą Matką i zaprośmy Ją do naszego życia. Niech wskazuje drogę i nas upomina, jak prawdziwa Matka -przekonywał ks. Filipiuk.

W jego dalszych słowach nie zabrakło odniesień do historii i czasów obecnych.

-Jesteśmy wdzięczni za wolną Ojczyznę i za to, że możemy mówić po polsku. Ale nie wystarczy tylko przyznawać się do tego, że jesteśmy Polakami. Musimy żyć tym, co zostało zapisane w Ślubach Jasnogórskich kard. S. Wyszyńskiego -mówił kaznodzieja.

 

Dumni z Konstytucji

W poczuciu patriotycznego obowiązku mieszkańcy wraz z pocztami sztandarowymi i strażakami przeszli w stronę remizy OSP. Na przyległym do budynku placu odbyła się miejska część uroczystości. O zasługach Konstytucji 3 Maja wypowiadali się samorządowcy i zaproszeni goście.

Pamięć o tym wiekopomnym dziele jest dla nas powodem do dumy i świadectwem naszego patriotyzmu. Pochylmy głowy przed mądrością, determinacją i dojrzałością jego autorów. Kierujmy się takimi przymiotami również dzisiaj, pamiętając, że państwo jest naszym wspólnym dobrem -zachęcała burmistrz Żelechowa, Mirosława Miszkurka.

-Dobrze wiemy, ile krwi kosztowało odzyskanie wolności. Tylko od nas zależy, jak będziemy z niej korzystali -wtórował poseł Grzegorz Woźniak.

W podobnym tonie wypowiadali się także przedstawiciel sejmiku wojewódzkiego Marian Piłka i prezes zarządu powiatowych struktur OSP Waldemar Sabak.

 

Zainspirowani Matejką

Na temat narodowego święta głos zabrali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żelechowie. Przy pomocy spektaklu pokazali, że o Konstytucji 3 Maja można mówić w sposób prosty i z przymrużeniem oka. Serwowane przez młodzież patriotyczne pieśni i zabawne dialogi tworzyły dość interesującą całość. Jednak szczególną uwagę publiczności przykuł pomysł ożywienia obrazu Jana Matejki o ogłoszeniu Majowej Konstytucji. Cała sztuka polegała na tym, że odpowiednio ustawieni uczniowie odegrali role postaci z dzieła polskiego artysty. Aby było wiadomo, kto jest kim, każdy miał na sobie szarfę z imieniem i nazwiskiem bohatera, w którego się wciela. Ukazanie historii Polski w tak oryginalny sposób spotkało się z ciepłym przyjęciem publiczności. Szkolna prezentacja została nagrodzona gromkimi brawami.

Zwieńczeniem żelechowskich uroczystości było złożenie kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

 

 

Napisz komentarz »