Aktualności

Ograniczenia w handlu już w przyszłym roku

Opublikowano 11 grudnia 2017, autor:

Niedziela spędzona na zakupach z rodziną? Taki obrazek będzie coraz rzadziej spotykany. Ograniczenia w handlu już w przyszłym roku staną się faktem.

 

 

 

 

Wzbudzająca kontrowersje ustawa została przyjęta przez Sejm 24 listopada, jak na ironię, w dniu kiedy wypadał black friday – czyli wyprzedażowe szaleństwo. Zmiany, które dotkną amatorów niedzielnych zakupów, zostaną wprowadzone stopniowo. Od marca 2018 roku sklepy będą otwarte dwie niedziele w miesiącu (pierwszą i ostatnią). W 2019 roku liczba handlowych niedziel zostanie okrojona do ostatniej w miesiącu. Dopiero od 2020 roku zakaz zostanie wprowadzony całkowicie. Wyjątkiem będzie siedem niedziel w ciągu całego roku – m.in. te przed świętami.

Trzeba będzie zmienić nawyki

Wśród sprzedawców można usłyszeć zarówno nadzieje, jak i obawy.

Każdy powinien znaleźć czas w tygodniu dla rodziny, bo to ważne -mówi ekspedientka z garwolińskiego marketu Kinga Zadrożna.

Z jeden strony cieszę się z wolnych niedziel, ale z drugiej strony nie jest wykluczone, że będzie więcej osób do zwolnienia -dodaje inna sprzedawczyni, która woli pozostać anonimowa. Ekspedientki zgodnie twierdzą, że klienci podchodzą do proponowanych zmian ze zrozumieniem. Przykładem na to jest pani Janina, która bardzo rzadko chodzi w niedzielę na zakupy.

Dla mnie to żadne utrudnienie, chociaż na pewno w wielu wypadkach sklep otwarty w niedzielę to duża wygoda. Ale jest cały tydzień na zrobienie zakupów. Myślę, że da się znaleźć czas. To kwestia przyzwyczajenia i zmiany nawyków -podkreśla klientka.

Wyjątki i luki w ustawie

Na liście wyjątków, których nie obowiązują nowe przepisy znajdziemy m.in.: cukiernie, lodziarnie i piekarnie. Te ostatnie mogą być furtką, dla supermarketów, gdzie prowadzony jest wypiek pieczywa na miejscu – jak Lidl czy Biedronka. W ustawie nie sprecyzowano, czy sprzedaż pieczywa ma być dominującą działalnością sklepu.

Sklepy i sklepiki będą mogły być także otwarte, kiedy sam właściciel stanie za ladą.

Sklepy otwarte w niedziele są dla nas codziennością. Niebawem to się zmieni.

Napisz komentarz »