REKLAMA

Aktualności

Budowlańcy napędzają naszą gospodarkę

Opublikowano 17 października 2018, autor:

W naszym powiecie trwa inwestycyjny boom. Sprawdziliśmy, w jaki sposób zyskuje na tym lokalna gospodarka.

 

 

 

 

 

Na terenie budowy trasy S17 praca wre. Trwa także modernizacja linii kolejowej. Jedną i drugą inwestycją zajmuje się firma Budimex oraz jej podwykonawcy. W powiecie stacjonuje kilkuset budowlańców. Ludzie muszą gdzieś spać, coś jeść i zrobić zakupy. To przekłada się na napędzanie koniunktury gospodarczej w naszym powiecie w wielu sektorach.

Zapewniamy dach nad głową

Budimex S.A. realizujący budowę drogi ekspresowej S17 na odcinku Garwolin (koniec obwodnicy) – granica woj. mazowieckiego i lubelskiego z podziałem na dwie części, na potrzeby kontraktu zatrudnia ok. 60 osób z personelu administracyjno-technicznego oraz 56 pracowników fizycznych. Do tego dochodzi wiele firm podwykonawczych. Na zadaniu 1, czyli odcinku Garwolin-koniec obwodnicy – Gończyce-koniec obwodnicy firma zatrudnia ok. 57 podwykonawców. Na zadaniu 2, czyli odcinku Gończyce (koniec obwodnicy) – granica woj. mazowieckiego i lubelskiego – firma zatrudnia ok. 55 podwykonawców.

Pracownicy Budimex S.A. pracujący w delegacji na czas budowy drogi ekspresowej S17 najczęściej wynajmują mieszkania od lokalnych mieszkańców na terenie Garwolina. Są to osiedla mieszkaniowe na terenie miasta tj. osiedle Korczaka, Romanówka, osiedle Cichy Zakątek, osiedle Stacyjna i inne. Pracownicy Budimex S.A. znajdują również zakwaterowania w prywatnych domach. Tymczasowe zakwaterowania zapewniane są również w hotelach (hotel Miętne, hotel Zdrój, hotel Euforia -informuje nas dyrektor kontraktu firmy Budimex, Jakub Drozdowski.

W Hotelu Miętne wynajmowane są także pomieszczenia pod biura technicznego nadzoru budowy. Kierownik Powiatowego Ośrodka Sportu i Zarządzania Lokalami w Miętnem Andrzej Kujda zauważa pozytywny wpływ ekonomiczny z tego tytułu nie tylko na hotel, ale i cały powiat.

-Obecność wykonawców drogi S17 z pewnością ma pozytywny wpływ na całą gospodarkę. To czynnik, który od strony ekonomicznej pobudza nasz region, począwszy od lokalnych sklepów. Pracownicy zostawiają u nas pieniądze nie tylko w postaci inwestycji, ale również przez to, że przebywają tutaj –zaznacza kierownik dodając, że współpraca hotelu z firmą Budimex jest bardzo dobra.

Szeroki wachlarz usług

Firma Budimex S.A. zapewnia swoim pracownikom na kontrakcie obiady. Posiłki przygotowywane są przez lokalne firmy gastronomiczne oraz restauracje – hotel Miętne, restaurację Diavolla, restaurację Primavera, zajazd Laguna w Trojanowie oraz usługi cateringowe Kudaszewicz w Sulbinach.

Mamy firmę Budimex i inne firmy, które pracują na naszym terenie przy budowie S17. To są formy umów. Posiłki dostarczamy bezpośrednio na budowę. Z pewnością to napędza biznes, bo każdy klient jest dla nas ważny. Myślę, że generalnie całe miasto się z tego cieszy, bo klientów przybyło -potwierdza nam Barbara Kudaszewicz, właścicielka cateringu.

Budowlańcy na naszym terenie korzystają z różnorodnych usług. Najczęściej są to stacje benzynowe – Orlen i Shell. Na stacji Orlen tankowane są na flotę wszystkie samochody.

Pracownicy oprócz paliwa kupują na stacji inne płyny niezbędne do eksploatacji pojazdów służbowych. Nasi podwykonawcy i usługodawcy kupują paliwo i oleje do pojazdów budowlanych również na stacji Shell w Garwolinie -informuje Jakub Drozdowski.

Do tego dochodzą lokalne myjnie samochodowe, stacje diagnostyczne, kontroli pojazdów, mechanika samochodowa, serwisy samochodowe (m. in. Carpol przy ul. Targowej, salon Peugeot przy ul. Kościuszki, Auto Partner mechanika samochodowa Sulbiny, a także inni lokalni mechanicy na terenie powiatu).

Ponadto, budowlańcy zaopatrują się u nas. Zakupy materiałów i artykułów budowlanych dokonywane są w hurtowni AMIS w Garwolinie, salonie technicznym MIREX, sklepie metalowym Biamet przy ul. Targowej, hurtowni hydraulicznej KAMI przy ul. Kościuszki, hurtowni Kaczmarek Electric. Na potrzeby budowy zamawiane są najczęściej styropian, zaprawy, kleje, rury drenarskie, narzędzia pomiarowe (poziomice), gwoździe, wkręty, kotwy, kołki, tarcze, młoty, wiertła, piły, łopaty, rękawice, artykuły elektryczne tj. gniazda, kable, artykuły sanitarno-hydrauliczne. Zaopatrzenie biura budowy S17 zlokalizowanego w hotelu Miętne realizowane jest przez firmę Lyreco oraz lokalną hurtownię spożywczą ROBU w Woli Rębkowskiej.

Pracownicy firmy Budimex, jak i firm podwykonawczych zostawiają także pieniądze w naszych sklepach spożywczych.

Codziennie zaopatrują się w lokalnych sklepach, supermarketach, aptekach (najczęściej Tesco, Lidl, Biedronka, Kaufland), są to również lokalne sklepy w Gończycach, Korytnicy, Trojanowie -wyjaśnia nam dyrektor kontraktu.

Realizacja uroczystości firmowych Budimexu również ma miejsce w naszym powiecie – m.in.: w Hotelu Sulbin, Hotelu Las Woda w Wildze, Dworze Chotynia i Hotelu Talaria w Trojanowie.

Pracownicy przebywający na kontrakcie S17 w Garwolinie chodzą także do naszych lekarzy. Korzystają z opieki medycznej Medicover zapisując się na wizyty do przychodni i lekarzy na terenie Garwolina i powiatu.

Budowlańcy nie samą pracą żyją. Korzystają z ośrodków sportowo-rekreacyjnych na terenie naszego powiatu. Są to najczęściej te posiadające ofertę Multisport, min.: basenu i siłowni Garwolanka oraz basenu w Las Wodzie w Wildze.

Wartość społeczna

Firma Budimex to nie tylko inwestycje. Angażuje się też społecznie i finansowo w życie naszego powiatu. Do tej pory wsparła już finansowo drużynę piłkarską GKS Wilga Garwolin (rocznik 2007/2008) w zakupie strojów piłkarskich. Środki od budowlanego giganta trafiły także do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Przyłęku na zakup sprzętów rehabilitacyjnych. Dzięki firmie Budimex przy szkole w Gończycach wybudowano ogród zielony. W domu dziecka w Izdebnie zorganizowano prace charytatywne praktykantów Budimex S.A. na rzecz remontu świetlicy. 6 grudnia ubiegłego roku firma zorganizowała także zbiórkę prezentów na Mikołajki dla wychowanków placówki. Dofinansowano także budowę pomnika Św. Floriana w Górkach. Generalny wykonawca drogi ekspresowej chętnie wspiera lokalne szkoły poprzez organizowanie dla uczniów wycieczek na teren budowy, by mogli zobaczyć postęp prac „od kuchni”. Firma angażuje się także w szereg akcji i prelekcji dotyczących bezpieczeństwa najmłodszych. To wartość dodana, której nie da się zmierzyć w złotówkach.

Napisz komentarz »